5 gode grunde

Er du medlem af KKO?

- ellers får du her fem gode grunde til at blive medlem

Når dine kunder overvejer at investere i en køleinstallation, er der tale om en meget stor og til tider uoverskuelig investering. Kunden skal derfor kunne stole på, at du som installatør fagligt er så godt klædt på som overhovedet muligt, og at du kan give dem den allerbedste vejledning og det bedste resultat. Hvis du er medlem af KKO, får du en lang række gode argumenter på hånden - læs mere her på siden.

Fem gode grunde

  • Du får den bedste træning og uddannelse til dig selv og dine medarbejdere - og det betyder sikkerhed og tryghed for dine kunder.
  • Du bliver en del af Danmarks mest professionelle netværk af erfarne og veluddannede professionelle, der alle arbejder med køleanlæg.
  • Du kan bruge KKO's bomærke i din markedsføring og på den måde vise dine kunder, at du er ekspert i køleanlæg.
  • Du bliver eksponeret på KKO’s hjemmeside som udførende medlem af KKO - lige der, hvor kunderne leder efter deres lokale installatør.
  • Du får adgang til KKO’s kravspecifikationer og beregningsprogrammer, der er blandt de aller-bedste og mest opdaterede på markedet.

Kølebranchens KvalitetssikringsOrdning

Kølebranchens KvalitetssikringsOrdning blev etableret i et samarbejde mellem Autoriserede Kølefirmaers Brancheforening, Teknologisk Institut og Danmark Tekniske Universitet. Ordningen er organiseret som en selvstændig juridisk og økonomisk enhed, der administreres af et udvalg med repræsentanter fra udførende kølefirmaer, rådgivende virksomheder, slutbrugere og elselskaber. Herved tilgodeses såvel installatør- som slutbrugerinteresser. Teknologisk Institut, Miljø- og Energistyrelsen, samt Arbejdstilsynet er observatører i udvalget.